Õhksoojuspump jääs või ei puhu sooja
Tänapäeva soojuspumbad on säästlikud ja järjepidev arendustöö muudab need järjest töökindlamaks. Kuid sellegipoolest tuleks seadme sise- ja välisosal silma peal hoida, et vältida olukorda, kus masin kõige olulisemal hetkel töö lõpetab.
Näiteks võid tugeva pakase korral leida ennast olukorrast, kus on õhksoojuspump jääs või ei puhu sooja. Mida siis teha?
Õhksoojuspump on saanud üheks populaarsemaks kütteliigiks Eestis. Selle põhjuseks võib pidada nende soodsat hinda ja paigalduse lihtsust. Õhksoojuspump on kütte- ja kliimaseade, mis külmal perioodil toad mugavalt soojas hoiab ja kuumal ajal jahutab.
Paljud müüjad väidavad, et õhksoojuspump on hooldusvaba. Kahjuks see nii ei ole. Kõik, mis teeb tööd, see ka kulub ja vajab hooldust.
Õhksoojuspump jääs – kuidas toimida?
Karmimate ilmade korral võib ette tulla olukord, kus õhksoojuspump on jääs. Selle põhjuseid võib olla mitu.
Esiteks võib see tuleneda puhtalt ilmast. Talvel päeval temperatuur plussis, lund täis tuisanud õhksoojuspump hakkab sulama ja öösel kisub ülesse suure miinuskraadi. Selle tulemusena veeks sulanud lumi jäätub.
Õhksoojuspump võib jäätuda ka siis kui köetava pinna sisetemperatuur on liiga madal. See tähendab, kas seda et väljas on läinud nii külmaks, et seade ei jõua üksi enam kütta või on valitud liiga vähese võimsusega seade.
Jää tekib välisseadme alla ka siis kui väljas on madal temperatuur ja õhksoojuspump teeb intensiivselt tööd, et tagada mugav soojus. Külmade ilmade korral kasutab seade lume ja jää sulatamiseks sulatusrežiimi. Selle tagajärjel tekib sulavesi, mis krõbeda külma ja vinge tuule korral jäätub seadme alla.
See jää tuleb sealt eemaldada ja siis silm peal hoida uue jää tekkimise kiirusel. Kui tundub, et jää tekib kiirelt tagasi või seda on ebaloomulikult palju, siis võib põhjuseks olla põhjaküttekaabli rike. Sellisel juhul tuleb kindlasti kutsuda spetsialist, kes vea tuvastab ja eemaldab.
Jääd ise eemaldades tuleb olla äärmiselt ettevaatlik, sest hooletuse korral võib saada seadme mehhanism pöördumatult kahjustada. Kindlasti ei tohiks jäätunud õhksoojuspumbale peale valada kuuma vett!
Samuti võib õhksoojuspumba jäätumine olla tingitud välisosa asukohast. Üldjuhul saab seade lume ja jää sulatamisega ilusti hakkama kui see on paigaldatud tuulevarju. Suurem risk on õhksoojuspumbal jäätuda kui seade on paigaldatud katusele, kus külma ilma korral karge tuul pidevalt peale puhub ning kust lund raskem koristada on.
NB! Tugevalt jäätunud õhksoojuspumpa kutsu hooldama koolitatud spetsialist. Nii saad olla kindel, et seade ei saa jääst vabastamisel kahjustada. Lisaks vaatab tehnik soojuspumba üle ja teostab põhjaliku kontrolli.
Õhksoojuspump ei puhu sooja
Oled täheldanud, et õhksoojuspump ei puhu sooja nii nagu varasemalt? See võib olla märk sellest, et seadmega võib olla probleem. Lihtne lahendus sellele on kui puhastada ära soojuspumba siseseadme filtrid.
See on lihtne ja sellega saab hakkama igaüks. Loe täpsemalt, mida ja kuidas teha meie õhksoojuspumba hooldus lehelt.
Kui filtrite puhastus tulemusi ei too, siis tuleb probleemi otsida mujalt. Soovitame probleemi tuvastamiseks kohale kutsuda tehniku, kes seadme üle vaatab.
Kui sinu õhksoojuspump ei puhu sooja ning ruumide kütmine on muutunud vaevaliseks, siis võtke kindlasti ühendust ning saadame oma spetsialisti seadet kontrollima. Meie koolitatud tehnik võtab seadme lahti ja teeb diagnostika ning leiab lahenduse probleemile.
Soovitame õhksoojuspumpa regulaarselt hooldada. Filtreid soovitame puhastada iga kuu. See on lihtne ja ei võta palju aega. Põhjaliku hoolduse võiks lasta spetsialistil teha kord aastas enne kütteperioodi algust.
Kui teie õhksoojuspump on jääs, ei puhu sooja või üldse enam ei tööta, siis ei tasu hakata ise jääd lõhkuma ega parandustöid tegema. See võib tuua rohkem kahju kui kasu. Kanna oma soojuspumba eest hoolt ja lase hooldus teha spetsialistil.