Õhupuhastaja – milleks see vajalik on?
Õhupuhastaja - milleks see vajalik on?
Õhupuhastaja on seade, mis puhastab siseruumides õhu tolmust, ebameeldivast lõhnast, tubakasuitsust ja ohtlikest kemikaalidest. Tegu on lihtsa seadmega, mille ventilaator suunab õhu läbi spetsiaalsete filtrite, mis püüavad kinni erinevad lendlevad osakesed ja allergeenid.
Kas teadsid, et õhu kvaliteet sisekeskkonnas, kus me viibime keskmiselt 85-90% ajast, võib endast kujutada ohtu tervisele ning võib mõningatel juhtudel olla lausa kaks korda saastavam kui väliskeskkond?
Põhjus seisneb õhus lenduvates kemikaalides, mis tekivad auto heitgaasidest või ruumi sisustusest ja ehitusmaterjalidest (liim, lakk, sünteetilised materjalid jne).
Sisse hingatava õhu kvaliteedist sõltub oluliselt meie tervis ja enesetunne. Valime hoolikalt oma toitu, mida sööme ja vett, mida joome. Sama suurt tähelepanu tuleb osutada ka õhu kvaliteedile. Me tarbime ööpäevas 20 – 30 kilogrammi õhku. Siis on ju loogiline, et tahame ka hingata puhast õhku.
Kellel õhupuhastajast kasu on?
Värske, puhas ja lõhnatu õhk on hea mikrokliima lahutamatuks osaks. Õhupuhastaja aitab seda saavutada ja teeb olemise ning hingamise toas mugavamaks.
Õhupuhastajad on ideaalseks lahenduseks allergikutele, astmaatikutele ja tervisest hoolivatele inimestele, kes on kergesti mõjutatavad kõhukvaliteedist.
Õhupuhastajad sobivad nii koju, kontorisse kui ka lasteaedadesse ja klassiruumidesse. Ehk teisisõnu igasse ruumi, kus soovitakse luua parem mikrokliima seal viibivatele inimestele.
Õhupuhastaja tõhusus
Tänapäeval on õhusaaste tekitajaid palju ja neid tuleb järjest juurde. Mitmetest allergoloogide uuringutest on ilmnenud, et pea 50% haiguste põhjustajaks võib pidada halba siseõhu kvaliteeti. Halb sisekliima on tihti märk sellest, et on tegemata korralik ventilatsiooni puhastus.
Välisest kekskonnast jõuavad heitgaasid, tolm ja lendlevad osakesed ruumi sisse, kuid ebatõhus õhuvahetusesüsteem ei vii neid välja. Nii jäävad need kinnisesse keskkonda pöörlema.
Sellises olukorras aitabki õhukvaliteeti parandada õhupuhasti, mis püüab õhust kinni:
- Õietolmu
- Tolmu
- Lemmikuloomade karvad
- Hallituse
- Viirused
- Bakterid
Õhupuhastajad on varustatud mitme-astelise filtersüsteemiga, mis sõltuvalt mudelist suudavad vähendada kuni 99,97% väikestest(0,03㎛) osakestest õhus.
Põhitöö teeb ära tavaliselt HEPA (high-efficiency particulate absorbing) filter, mis püüab kinni enamuse osakesetest, mis seda läbivad.
Tihti toetab HEPA filtrit ka aktiivsöe filter, mis püüab kinni ebameeldivad aroomid. Osadel mudelitel on ka veel eelfilter, mis püüab kinni suurema tolmu ja karvad.
Õhupuhastaja puhul tuleb arvestada sellega, et filtreid on vaja regulaarselt vahetada. Sõltuvalt seadmest võib selles olla mitu filtrit või mitu-ühes filtrisüsteem.
Soovitame enne seadme soetamist selgeks teha, mis filtrid selles on kasutusel ja kui pikk on nende eluiga.
Üldjuhul on eelfiltrid pestavad, mis võimaldab neid ise puhastada ilma, et oleks vaja välja vahetada. HEPA filtreid tuleb vahetada iga 6 kuu kuni aasta tagant. See sõltub keskkonnast, kus seadet kasutatakse. Keskmiselt on soovituslik vahetada 9 kuu tagant.
Kuidas valida õhupuhastit?
Õhupuhastajaid leidub erinevates suurustes, võimsustes ja värvides. Lisaks on tänapäeval müügil olevad puhastid varustatud mitmete abistavate funktsioonidega, mis muudab nende kasutamise lihtsaks ja mugavaks.
1. Ruumi suurus. Õhupuhasti valimisel tuleb alustada ruumi suurusest, kuhu soovitakse seade paigaldada. Selle järgi saab valida sobiva võimsusega puhasti.
Pigem on soovituslik võtta vähe võimsam seade kui see variant, kus võimekusest puudu jääb. Sellisel juhul suudab seade kiiremini vahetada valitud ruumi õhku ning on võimalus seade soovi korral ka suuremasse ruumi viia.
2. Müratase. Oluline on jälgida ka õhupuhastaja mürataset töörežiimidel, eriti kui seade plaanitakse paigaldada magamistuppa.
Üldjuhul on kõik uuemad seadmed üsnagi vaiksed ja neil on olemas eraldi öörežiimid, mille puhul ventilaatorist tekkiv müra on minimaalne.
3. Lisafunktsioonid. Mugavust arvesse võttes mängivad rolli ka erinvad lisafunktsioonid, millega seade varustatud on.
Näiteks eelpool mainitud öörežiim, või kas seadmesse on integreeritud õhukvaliteedi indikaator või kas sellel on taimeri funktsioon, millega mugavalt seadistada töörežiimi ajastust.
Kliimakaubamaja õhupuhastite soovitused
Kliimakaubamaja soovitab Coway Airmega õhupuhastit. See on Eestis pakutavatest õhupuhastajatest laboritesti võitja. Airmega Coway Green HEPA tehnoloogia vähendab kuni 99,97% osakestest õhus ja suudab puhastada kuni 41m². Need seadmed valis enda klassiruumidesse ka Nurme Kool.
Airmega suur vend, õhupuhasti Coway Storm, on klass kangem seade. See on Euroopa allergiauuringute keskuse ECARF poolt tunnustatud, allegrialiitude poolt testitud ning sertifitseeritud Euroopa Allergiauuringute Fondi poolt. Tegu on stiilse seadmega, millel hulgaliselt kasulikke funktsioone ja mis suudab puhastada kuni 100m².
Väiksematesse ruumidesse soovitame Stadler Form Roger Little õhupuhastit. Tegu on vaikse ja võimeka seadmega, mis filtreerib õhust 99,9% A-gripiviirustest 60minutiga ning suudab puhastada kuni 33m². Sellel on Dual filter süsteem (HEPA ja aktiivsöefilter) ning pestav tekstiilist eelfilter.
Me veedame suure osa oma ajast siseruumides ja seetõttu on sisse hingatava õhu kvaliteedil väga suur mõju meie tervisele. Eriti tundlikud on õhu kvaliteedi suhtes inimesed, kellel esineb astma või allergia näiteks tolmu või õietolmu vastu.
Õhupuhastaja on kasulik seade, mis puhastab õhu tolmust, ebameeldivast lõhnast ja lendlevatest osakestest. Seadmed on võimelised puhastama kuni 99,97% väikestest osakestest õhus. Seadmete valik ja funktsionaalne võimekus on lai, mistõttu sobivad need nii magamistuppa, kontorisse, klassiruumi kui ka lasteaedadesse.
Õhupuhasti aitab paranda siseruumide mikrokliimat ja luua murevabama keskkonna.
Kui vajad abi sobiva õhupuhastaja valimisel või sul tekkis lisaküsimusi, siis pöördu julgelt meie spetsialistide poole! Lisaks pakkume nõustamist ja konsultatsiooni kütte, jahutuse, ventilatsiooni ja kliimaseadmete valdkonnas.
Nõustame ja vastame meeldeldi teie küsimustele!