Õhuniisutajad
Optimaalse mikrokliima loomiseks ruumis piisab majapidamises kasutatava õhuniisutaja ostmisest, mis muudab õhu puhtamaks ja teeb hingamise kergemaks. Lisaks vastavad toataimed ja lemmikloomad teile tänulikkusega, sest puhtam ja kergemini omastatav õhk teeb ka neil olemise paremaks.
Tänapäeval on õhuniisutajate valik suur ja lai ning igaüks saab valida just sellise mudeli, mis vastab kõigile tema nõuetele.
Kuidas aga otsustada, milline õhuniisutaja on parim ja kuidas need üldse töötavad?
Lihtsalt öeldes on õhuniisutaja eesmärgiks doseerida õhku veeauru, misläbi suureneb õhuniiskuse tase ruumis. Üldjuhul jagunevad õhuniisutajad oma tööpõhimõtte järgi kolmeks:
- Naturaalsed õhuniisutaja,
- kuuma veeauru põhimõttel töötavad niisutid
- ultrahelitehnoloogia põhimõttel töötavad niisutid.
Kuidas need erinevad ja millist neist valida? Uurime asja lähemalt ja räägime igaühe tugevustest ja nõrkustest.
Naturaalne õhuniisutaja
Lihtsalt öeldes niisutaja, on seade, mille tööpõhimõte seisneb tavalisel vee aurustamisel. Vesi kuivatatakse ventilaatori abil filtritest välja.
Vesi valatakse veepaaki ehk reservuaari, kust see suunatakse padrunitesse või filtritesse. Seadmesse sisseehitatud ventilaator juhib ruumist tuleva sooja õhu neist läbi. Selle tulemusena puhutakse tuppa niisutatud ja tolmust filtreeritud õhk, kuna tolm kleepub filtritesse.
Seda tüüpi seadet on lihtne kasutada, see on ökonoomne, see ei vaja eelnevat veepuhastust (sobib kraanivesi) ning see ei tekita valget sadet/tolmu.
Traditsioonilise õhuniisutaja puudusena või välja tuua selle, et lisakuluna käib sellise seadmega kaasas vajadus välja vahetada filtreid. Filtrid ja padrunid tuleb asendada sagedase kasutuse juures üks kord iga 3 kuu tagant.
Kliimakaubamaja soovitab Stadler Form Oskar õhuniisutajaid, mis juba paljudel töötajatel kodudes on. Need on:
- Vaiksed – sobivad hästi magamistuppa öiseks kasutamiseks
- Stiilsed – saadaval 2 suuruses ja värvitoonis
- Neisse on integreeritud hügromeeter
- Nendel on aroomiõlide kasutamise võimalus.
Auruga õhuniisutaja
Seda tüüpi niisutaja töö põhineb vee aurustamisel läbi kuumutamise. See tähendab, et õhk on küllastatud tänu kuumale aurule. Võimsuse ja jõudluse poolest ületab see naturaalsed õhuniisutajad ning võib viia ruumi niiskuse üsna lühikese aja jooksul 60%-ni ja kõrgemaks. Seda saab kasutada ka inhalatsiooniks ja aroomiteraapiaks.
Kui vesi on täielikult välja keedetud, ei pea tulekahju kartma, seade lülitub automaatselt välja. Sõltuvalt võimsusest suudavad need seadmed päevas töödelda 5–17 liitrit vett.
Nende õhuniisutajate puuduste hulka kuuluvad:
- suur energiatarbimine,
- kuum aur – tuleb laste ja lemmikloomade puhul erilist tähelepanu pöörata
- katlakivi moodustumine, mida tuleb perioodiliselt puhastada
- paigaldamise koht – ei ole soovituslik paigaldada puidust, antiiksete ja muude väärtuslike sisustusesemete lähedusse
- Kui mudel pole hügrostaadiga varustatud, on võimalus üleniisutamiseks
Ultraheli õhuniisutaja
See on kõige populaarsem ja nõutum moodsate õhuniisutajate tüüp. Ultraheli niisutaja toimemehhanism põhineb vee juhtimisel spetsiaalsest anumast vibreerivale ultraheliplaadile. See omakorda lagundab jaoturi väljastatud teatud koguse vett mikroskoopilistest osadest koosnevaks uduks. Ja viimase sammuna puhub ventilaator veepilve ruumi.
Kuna vesi on lagundatud imepisikesteks osadeks, siis see ei setti tilkadena vaid need püsivad õhumolekulides, niisutades seeläbi ruumi.
Kahtlemata on seda tüüpi niisutaja kasutamine kõige mugavam ja funktsioonide poolest on need kõige mitmekesisemad:
- Hügrostaadi olemasolu
Enamik mudeleid on sellega varustatud, mis tähendab, et saate määrata soovitud niiskuse väärtused ja need saavutatakse. Ei pea muretsema üleniisutamise pärast. Soovitud õhuniiskuse taseme saavutamisel seade lülitub ooterežiimi ja hakkab uuesti tööle, kui õhuniiskus langeb alla soovitud taseme.
- Müratu
Tehnilised omadused võimaldavad seadme töö täielikult vaikseks muuta, mis võimaldab seda kasutada ööpäevaringselt, tekitamata ebamugavusi. Sobib ideaalselt ka öiseks kasutuseks.
- Ohutu
Seade ei kasuta oma tööks vee kuumutamist, mistõttu ka väljapuhutud niiske õhk ei ole kuum, seega on põletusoht välistatud. Saab ohutult kasutada ka lastetubades, kartmata lapse vigastamist.
- Ökonoomne
Elektritarbimine (eriti võrreldes auruga õhuniisutajatega) on minimaalne. Saab kasutada ööpäevaringselt ilma, et peaks kartma suurt elektriarvet.
- Ergonoomiline
Seadmed on oma mõõtmetelt väikesed, neil on suurepärane jõudlus ja ilus disain (igaüks saab valida omale sobivaima).
- Õhu ionisatsioon
Mõned mudelid on varustatud ionisaatoritega, mis võimaldab teil mitte ainult õhku niisutada, vaid ka muuta seda ravivaks. See saavutatakse desinfitseerimisfunktsioonide olemasolu tõttu. Õhuionisatsioon aitab aktiveerida keha kaitsevõimet ja vähendada oluliselt külmetushaiguste ja hingamisteede viirusnakkuste esinemist.
- Efektiivne õhu puhastamine
Filtrite olemasolu vähendab märkimisväärselt bakterite, viiruste, hallituse osakeste ja allergeenide arvu õhus, kaitstes seeläbi ruumide elanikke nakkuste ja hingamissüsteemi haiguste progresseerumise eest.
Kõikide nende heade omaduste ja funktsioonide kõrval esinevad ka mõned puudused. Peamiseks neist on:
- Vajadus kasutada puhastatud või destilleeritud vett
- Lisaks on vaja perioodiliselt välja vahetada filtrid, mis toovad endaga kaasa lisakulu.
- Seda tüüpi õhuniisutajad on võrreldes teistega kallimad.