Õhksoojuspump – kuidas valida õige?
Õhksoojuspump - kuidas valida õige?
Siit postitusest saad teada:
- Lühidalt õhksoojuspumbast
- Millest alustada? Vajaduste kaardistamine
- Võimsus – faktorid, mille järgi otsustada?
- Seadme müratase ja vibratsioon – miks oluline? Kuidas mõjutab?
- COP/SCOP – mida need näitavad?
- Õhksoojuspumpade võimalikud lisafunktsioonid
- Disain – osa sisekujundusest
- Hind – ei tasu tormata soodsa järele
Lühidalt õhksoojuspumbast
Õhksoojuspump (ka õhk-õhksoojuspump) on ideaalne lahendus ruumidesse, kus soovitakse kokku hoida küttekuludelt ning lisaks kütmisele on vaja ka kuumemal perioodil jahutust. Kui on vaja ainult jahutust, siis võivad sulle huvi pakkuda konditsioneerid.
Ühe investeeringuga on võimalik tappa kaks kärbest ühe hoobiga ja seda soodsalt. Õhksoojuspumpa on võimalik kasutada nii põhi- kui ka abiküttena, sõltuvalt kasutaja vajadustest ja eelistustest. Lisaks eramutele, lao- ja büroohoonetele sobib õhksoojuspump:
- Koolidesse ja lasteaedadesse
- Korterisse
- Suvilasse
- Maamajja
- Kaubanduspindadele
- Tootmis- ja tööstushoonetesse
Õhksoojuspumba tööpõhimõte
Lihtsustatult seisneb õhksoojuspumba tööpõhimõte selles, et soojusenergia pumbatakse ühest keskkonnast teise.
Kütmisel võetakse soojusenergia väliskeskkonnast ja suunatakse see siseruumidesse. Soojuspumbaga jahutamisel keeratakse protsess tagurpidi, ning soojus viiakse välja ja kosutav jahedus tuuakse tuppa.
Millest alustada? Vajaduste kaardistamine
1. Esmalt oleks vaja hinnata küttesüsteemi. Õhksoojuspump on võimalik kasutusele võtta lisaküttena olemasoleva küttesüsteemi toetamiseks eesmärgiga vähendada küttekulusid või põhikütteks väiksema elamise korral.
Võrreldes tavalise elektrikatla või -radiaatoriga võib õksoojuspumba energiatarve olla kordades väiksem.
Kas plaanid õhksoojuspumpa kasutada põhi- või lisaküttena?
Tihti on asi ka mugavuses ja aja kokkuhoius – kas kütta pidevalt ahju/katelt, mille jaoks on vaja varuda ja ladustada küttematerjali või kütta lihtsalt nupule vajutusega.
2. Oluline on ka hoone kasutusala, kuhu on plaanis seade paigaldada. Kas tegu on alalise elukoha, suvekodu või mõne muu hoonega?
See määrab ära, kas on vaja pidevat jahutust/kütet või ainult teatud perioodidel. Samuti annab see ülevaate, milliseid funktsioone seade omada võiks. Näiteks seadme juhtimine läbi mobiilirakenduse.
3. Järgmisena on vaja selgeks teha hoone suurus ehk pindala ja soojuspidavus. Sellest sõltub vaja mineva seadme võimsus.
Võimsus – faktorid, mille järgi otsustada?
Oma kodu jaoks parima õhksoojuspumba valimisel tuleb arvestada paljude eripäradega, millel võib olla suur mõju mugavusele ja elektriarvetele.
Kõige olulisem on elamu suurus. Mida rohkem ruutmeetreid on vaja kütta, seda suurem peab olema soojuspumba võimsus.
Oluline roll on ka elamu planeeringul. Mida avatum on planeering, seda vabamalt saab soe või jahe õhk liikuda erinevate ruumide vahel. Siseosa paigaldamisel tuleb tähelepanu pöörata õhu liikumise eripärale: soe õhk liigub alt ülesse ja külm õhk ülevalt alla.
Vaja on teada ka milline on elamu soojustatus. Kui on kehvem soojustus, siis tuleb valida vähe võimsam pump, et soovitud temperatuuri saavutada. Samas hea soojustuse korral on võimalik sama pumbaga ära kütta suurem pindala.
Seadme müratase ja vibratsioon – miks oluline? kuidas mõjutab?
Seame müratasemele pööravad järjest enam tähelepanu nii tootjad kui ka lõpptarbija. Selle olulisus tuleb eriti hästi välja kui seadet kasutada külmemate ilmadega eluruumide, eriti magamistoa, kütmiseks.
Mida külmem on välisõhk, seda suuremal võimsusel teeb seade tööd, et soojus õhust kätte saada.
Töörežiimis tekitab seade ka vibratsiooni. Seega on kõige mõistlikum paigaldada seadme välisosa maaraamile, et takistada tekkiva müra ja vibratsiooni edasi kandumist.
Kui see aga võimalik pole ja väline seade on vaja paigutada seinale, siis tuleks valida seal selline asukoht, mis ei häiri magamist.
Eriti hästi kandub vibratsioon edasi puitseinal. Selle maandamiseks tuleks paigaldada spetsiaalsed külmakindlad vibratsioonipuksid välisosa tugihoidikute alla.
Õhksoojuspumba tehnilistes andmetes on välja toodud nii sise- kui ka välisosa müratase. Kuidas neid võrrelda?
Kõige lihtsam on neid kõrvutada helidega, mida tunneb meist igaüks. Näiteks:
- Tuule sahin puulehtedes – 10dB
- Kella tiksumine – 20 dB
- Sosin – 20-30 dB
- Tavaline kõne – 60-65 dB
- Blender 1m kauguselt – 85 dB
Enamasti jäävad õhksoojuspumpade siseosade müratasemed vahemikku 19-45 dB. See sõltub seadme tootjast ja hinnast. Üldjuhul on kallimad seadmed ka vaiksemad.
COP ja SCOP – mida need näitavad?
COP (Coefficient of Performace) ehk soojuspumba soojustegur on arv, mis näitab mitu korda annab seade rohkem soojusenergiat kui see kulutab elektrienergiat.
Suurem COP tähendab suuremat tõhusust, mis omakorda tähendab suuremat säästu. Näiteks kui COP on 5.1 siis see tähendab, et õhksoojuspump annab ühe ühiku kulutatava energiakohta tagasi 5.1 ühikut soojusenergiat.
SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) ehk sesoonne soojustegur on kogu kütteperioodi arvestav soojustegur.
Uued sesoonse tõhususe tegurid peegeldavad soojuspumba tegelikku energiatarbimist, võttes arvesse energiatarbimist kogu aasta vältel.
Need arvestavad temperatuurikõikumisi ja ooterežiimis veedetud aega, andes nii selge ja usaldusväärse pildi tüüpilisest energiatõhususest kogu kütte- või jahutusperioodi vältel.
NB! Soojuspumba soojustegurit võib määrata erinevatel välistemperatuuridel ja koos lisaseadmetega või ilma.
Uurige enne otsustamist soojusteguri määramise tingimusi. Euroopa Liidus müüdavad soojuspumbad peavad vastama ja olema testitud vastavalt Euroopa standardites EN 255 ja EN 14511 esitatud nõuetele.
Üldjuhul esitatakse kataloogides 7 °C välistemperatuuril ja 20 °C sisetemperatuuril saavutatud COP.
Eesti kliimas on kõige mõistlikum jälgida COP näitajat, mis on saavutatud -15 °C välistemperatuuril ja 20 °C sisetemperatuuril, kuna kasutaja saavutab kõige suurema säästu just külmade ilmadega.
Energiamägise tähistused
Õhksoojuspumpade võimalikud lisafunktsioonid
- Erinevad sensorid inimeste tuvastamiseks – Vastavate sensoritega varustatud seadmed on suutelised tuvastama inimesi ruumis.
Kui kedagi pikk aega ruumis pole, siis seade lülitub „ootel (standby)“ režiimi. Lisaks on võimalik suunata õhku inimeste peale või nendest eemale.
- Õhu niisutamine ja kuivatamine – nutikad seadmesse integreeritud andurid ei määra ainult temperatuuri, vaid mõõdavad ka ruumi niiskuse taset.
Läbi mobiilirakenduse saate ise määrata sobivaima niiskusetaseme vahemikus 30-90%. Lisaks on võimalik õhku kuivatada nii tava- kui ka aktiivrežiimiga.
- Õhupuhastuse funktsioon (allergeenide puhastamine, õhu ioniseerimine) – osad seadmed on varustatud erinevate filtersüsteemidega, mis püüavad õhust kinni erinevad lendlevad osakesed nagu tolm, õietolm, lemmikloomade karvad jne.
Lisaks neutraliseerivad need ebameeldivad lõhnad.
- Wifi moodul – võimaldab juhtida seadet läbi allalaetava rakenduse, mis muudab seadme kontrollimise ja juhtimise eriti mugavaks.
Rakendus võimaldab kasutajal määrata temperatuuri, muuta töörežiimi, juhtida õhuvoolu ja jälgida seadme energiakulu ning limiteerida energia kasutust öösiti, et veelgi paremini kulud kontrolli all hoida.
Disain – osa sisekujundusest
Tänapäeval panevad õhksoojuspumpade tootjad järjest enam rõhku funktsionaalsusele ja väljanägemisele. Ikka selleks, et seadmed sobiks paremini ruumide sisekujundusega.
Hästi varustatud edasimüüjate juures on võimalik tutvuda suure valiku soojuspumpadega, mis erinevad üksteisest nii kuju, värvi kui ka omaduste poolest.
Toome välja mõned näited Kliimakaubamaja toodete valikust:
Mitsubishi Electric Kirigamine Style (MSZ-LN) seeria õhksoojuspumbad on erakordselt efektiivsed ja sobivad ka kõige stiilsema sisekujundusega ruumi. Need on saadaval 4 erinevas luksuslikus värvitoonis: naturaalne valge, pärlvalge, oonüksmust ja rubiinpunane.
Meisterliku maalimise tehnoloogia loob peene disaini, andes viimistlusele sügava värvi ja esmaklassilise tunde. Seadmega kaasneva juhtpuldi värv kattub siseosa värviga.
Daikin Stylish õhksoojuspump on elegantse viimistlusega kompaktne ja funktsionaalne seade, mis sobib igasse interjööri.
Daikin Perfera FTXTM-R seeria õhksoojuspumbad on stiilsed ja märkamatud, mis sobivad hästi Euroopaliku sisekujundusega.
Kui muret teeb seadme välisosa mitte sobimine hoone fasaadiga, siis seda probleemi aitab lahendada varjestuskast.
Õhksoojuspumba varjestuskasti on võimalik valida 21 erineva mustri vahel ja meeldivaim värvida soovitud tooni.
Õhksoojuspumba varjestuskast:
- on ilmastikukindel
- on mõeldud kasutamiseks välitingimustes
- on pulbervärvitud
- seda on lihtne paigaldada – ca 1h
Hind – ei tasu tormata soodsa järele
Kui olete oma vajadused kaardistanud ja eelpool välja toodud punktid on läbi käidud, siis on vaja paika panna eelarve.
Sõltuvalt vajadustest, seadme kvaliteedist ja funktsioonidest ning lisatöödest, võib väljaminek küündida mitme tuhande euroni. Siinkohal ei tasu kohkuda, sest korraliku küttelahenduse puhul on tegemist investeeringuga, mis ennast ajas ära tasub.
Seadme hind
Seadme ostmisel ei tohiks lähtuda soodsast pakkumisest, vaid keskkonnast ja vajadustest. Kui on valitud liiga lahja võimsusega õhksoojuspump, siis ei suuda see rahuldada küttevajadusi.
Sellisel juhul peab seade tegema rohkem tööd, et saavutada sobiv temperatuur ruumis. See toob kaasa kõrgemad küttekulud ja pikemas perspektiivis vähendab seadme eluiga.
Pigem olgu võimsam õhksoojuspump, kuid ka sellisel juhul tuleb olla tähelepanelik. Liiga võimas seade kulutab rohkem energiat kui vaja.
Mida paremini soojuspump vajadustele vastab, seda kõrgem on tema efektiivsus ja seda kiirem on seadme tasuvusaeg.
Müügil on väga erineva hinna ja kvaliteediga seadmeid, millel on erinev küttevõimekus, energiasääst, müratase ja lisafunktsioonid. Kõik need faktorid kokku määravad ka seadme hinna.
Õhk-õhksoojuspumba väiksema korteri või maja kütmiseks saab kätte 599 euroga ning see sobib nii põhi- kui ka abikütteks.
Jaapani tootjate kallimad mudelid küündivad kuni 2800 euroni, kus lisaks suure pindala kütmisele ning jahutamisele, suudab seade õhku ka vastavalt vajadusele kas niisutada või kuivatada. Hinna sees on ka mitmed mugavus funktsioonid nagu wifi, 3D õhuvool ja mitmed andurid.
Paigaldus
Kui soojuspumpade paigaldus hõlmab endas freooni käsitlemist, siis on tegu litsentseeritud tegevusega. Seetõttu on oluline, et seda teostaksid koolitatud spetsialistid.
Lisaks sõltub paigaldaja pädevusest (omab vajalike sertifikaate) ka seadmele kehtiv garantii kui paigalduse teostab kolmas osapool. See on täpsemalt igal ettevõttel välja toodud müügi- ja garantiitingimustes.
Kliimakaubamajas algab õhksoojuspumba/konditsioneeri standardpaigalduse hind 350 eurost ja sõltub piirkonnast ja vahemaast. Standardpaigaldus sisaldab:
- transporti objektile
- õhksoojuspumba paigaldust kuni 2,5 m kõrgusele (sise- kui ka välisosa).
- sise- ja välisosa vahelist ühendustoru ja elektrikaablit kuni 5 m,
- välisosa seinakinnitust, vibratsioonikaitset, kummipukse ning paigaldust,
- plastikust katet torudele/juhtmetele (karbik) 2 m, avakatet, kondensatsiooniveevoolikut,
- ühe (kuni 50 cm paksuse) seina läbimist, v.a armeeritud betoon, maakivi, paas, punane tellis jms (kokkuleppel lisatasu eest),
- elektertoidet: sise- või välisosa ligiduses kuni 2,5 m kaugusel,
- seadme käivitamist ja puldi tutvustamist,
- kulumaterjale standardpaigaldusele
Kasulikku lugemist paigalduse teemal: Õhksoojuspumba paigaldus. 6 asja mida silmas pidada.