Õhksoojuspumba paigaldus. 6 asja mida silmas pidada

1. Vajalikud load ja teatised

Tuleb meeles pidada, et soojuspump on kütteseade ja õhksoojuspumba paigaldamisel on tegemist ehitise tehnosüsteemide muutmisega ehk elamu ümberehitamisega. Ehitusseadustiku lisa 1 järgi on elamu ümberehitamiseks vajalik esitada kohalikule omavalitusele ehitusteatis (riigilõivuvaba) ja –projekt.

Kogu dokumentatsioon tuleb esitada digiallkirjastatult riikliku ehitisregistrisse (dokumentide esitamiseks tuleb eelnevalt sisse logida ID-kaardiga või Eesti.ee kaudu).

Õhksoojuspumba paigalduseks vajaliku projekti võib koostada hoone omanik või küttesüsteemi paigaldava ettevõtte spetsialist. Oluline on, et see vastaks ettenähtud nõuetele. Olemasoleva hoone ja küttesüsteemi muutmise puhul koostab ehitusteatise/-loa saamiseks vajaliku projekti üldjuhul küttesüsteemi projekteerija.

Kortermaja puhul on õhksoojuspumba paigaldamisel samuti vajalik ühistu nõusolek.

Meeles tuleb pidada ka seda, et teatud piirkondades kehtivad õhksoojuspumba paigaldusele eritingimused. Näiteks on heade mõtete linnas õhksoojuspumbad väga populaarseks muutunud vanemates puuküttega hoonetes, mis asuvad miljööväärtuslikel aladel.

Seepärast tuleks õhksoojuspumba paigaldamisega varuda natukene aega ja koguda kokku kõik vajalik infomatsioon ning muretseda vajalikud load, et hiljem ei tuleks ebameeldivaid üllatusi. 

Nagu vanasõnagi ütleb: „seitse korda mõõda, üks kord lõika“.

2. Siseosa asukoht

Õhksoojuspumba siseosa paigaldusel tuleb arvestada ruumide jaotusega. Mida avatuma planeeringuga on ruum, seda enam õhksoojuspumba kasutamine ennast ära tasub. Siseosa leidub 3 tüüpi:

  • Põrandamudel – paigaldatakse põranda kohale seinale
  • Seinamudel – paigaldatakse lae alla seinale, üldjuhul mitte kõrgemale kui 2,5m põrandast
  • Laekassett – paigaldatakse lakke

Tulenevalt füüsikast liigub soe õhk alt ülesse ja külm õhk vastupidi. Seega sobivad kütmiseks ja ka jahutuseks kõige paremini just seinamudelid, mistõttu on need ka kõige populaarsemad. Põranda ja lae mudeleid paigaldatakse enamasti siis kui pole võimalik seadet seinale panna.

Mitmekordsete eramute puhul on eriti oluline meeles pidada sooja ja külma õhu liikumise eripära. Seadme siseosa tuleks paigaldada esimesele korrusele, kust soojus liigub pea igasse tuppa ja ka ülemistele korrustele. Soojus ülemiselt korruselt alumisele ei liigu.

Jahutamisel õhk nii hästi ei levi ja mitme korruse jahutamiseks oleks vaja paigaldada mitu sisemist osa. Suuremate majade puhul (180+ ruutmeetrit) on samuti mõistlik paigaldada mitu siseosa, et saavutada ühtlasem temperatuur ja suurem efektiivsus.

3. Välisosa asukoht

Õhksoojuspumba välisosa ei tohi paigaldada mõnda suletud ruumi. Nagu nimigi ütleb, siis töötab seade soojuse pumpamise põhimõttel – soojus pumbatakse ühest keskkonnast teise.

Välisõhust ei saa soojusenergia kunagi otsa, kinnisest ruumist kaob see üsna kiirelt. Seetõttu ei tohi välisosa paigalda garaaži, keldrisse, kuuri või mõnesse muusse suletud ruumi. Pealegi liigub soojus paremini kui toa- ja välise temperatuuri vahe on suur.

Kõige mõistlikum on õhksoojuspumba välisosa paigaldada raamiga maapinnale. See on kõige kindlam viis vältida vibratsiooni edasi kandumist hoonesse. Oluline on, et maaraamile oleks tehtud ilmastikule vastupidav ja stabiilne alus (80x80cm).

Selle võib valada betoonist või teha aluskivile, mis asetseb killustiku padjal. Maaraami puhul on soovituslik seade paigaldada maapinnast vähemalt 60cm kõrgusele ja 40cm kaugusele seinast.

Kõige paremini kannab vibratsiooni edasi puitsein. Kui aga ei ole muud valikut paigalduseks, siis tuleb väliosa tugihoidikute alla paigaldada spetsiaalsed ilmastikukindlad vibratsioonipuksid. Vältida tuleks ka välisosa paigaldamist magamistoa seinale.

Välisosa paigaldamisel tuleks arvestada ka sulatusvee tekkega. Külmade ilmade korral tekib aurustile härmatis, mida seade automaatselt sulatab. See omakorda tekitab vett, mis seadme alla voolab, kus see miinuskraadide korral jäätub. Olenevalt seadmest ja ilmastikuoludest võib sulatusest tekkiva vee kogus ulatuda 1 liitrini tunnis.

Paigaldades õhksoojuspumba välisosa seinale, võib selle alumise ääre kõrgus olla maapinnast vahemikus 1-2m. Paigaldades välisosa liiga kõrgele, siis on seda hiljem raske hooldada ning sulatusvesi võib hakata tilkuma seina peale. Kui paigaldada seade liiga madalale, siis ei ole sulatusveel äravooluks piisavalt ruumi ja tugeva lumesaju korral tuiskab seade lund täis.

4. Paigaldaja pädevus

Õhksoojuspumba paigalduse puhul on tegemist litsentseeritud tegevusega, mistõttu on oluline, et seda teostaksid spetsialistid, kes on läbinud vastavad koolitused. Kui soojuspumba paigaldab koolitatud spetsialist, siis võib kindel olla, et seadme sise- ja välisosale saab valitud parim asukoht. 

Me Kliimakaubamajas oleme selleks loonud eraldiseisva hooldusosakonna, et pakkuda kvaliteetset paigaldusteenust ja tagamaks klientide maksimaalse rahulolu ning kindlustunde.

Meie hooldusosakond vastutab vajalike varuosade kiire tarne ning seadmete õigeaegse hoolduse ja remondi eest. Hästi varustatud ning koolitatud hooldusspetsialistid ning enamuse varuosade kohene kättesaadavus Tallinna kesklaost garanteerivad kindlustunde ning kliendirahulolu.

Hooldusosakonna töötajatel on pikaajaline töökogemus tehnosüsteemide valdkonnas ning IV ja V astme külmamehaaniku eriala kutsetunnistused.

5. Paigaldusele kuluv aeg

Õhksoojuspumba paigaldusele kuluv aeg on iga objekti puhul erinev ning sõltub mitmetest faktoritest. Tavajuhul teostatakse standardpaigaldus ühe päevaga või isegi kiiremini. Pikemalt läheb siis kui maja on ehitusjärgus ja paigaldus tuleb koordineerida muude ehitustöödega. 

Kauem läheb aega ka siis kui tuleb teha paigaldust raskendatud tingimustes või on vaja teha eritöid.  Kui soovite saada täpsemat informatsiooni ja ajalist hinnangut, siis võtke meiega julgelt ühendust kirjutades salong@kliimakaubamaja.ee või helistage 59 229 229.

6. Millised on tellija poolsed eeltööd enne soojuspumba paigaldust?

Toome välja punktid, mis peaksid olema tellija poolt tehtud, et õhksoojuspumba paigaldus sujuks muretult ja ilma lisakuludeta.

  • Elektritööd
    • Elektriühenduse tegemiseks peab olema toodud nõuetekohaselt maandatud kaabel kas soojuspumba:
      • VÄLISOSA juurde varuga 2m või
      • SISEOSA juurde varuga toru pidi VÄLISOSANI (juhtme ristlõige 3×2,5 mm2)
    • Elektrikilbis peab olema soojuspumba mudelile vastav automaatkaitse ja toitejuhe kilbis kaitsme alla ühendatud. Kaitsme suurus täpsustada vastavalt soojuspumba mudelile;
    • Kaitseautomaat peab olema hoone rikkevoolukaitsmest mööda juhitud.
  • Ehituslikud tööd
    • Välisosa maaraamile paigalduseks ilmastikule vastupidav, stabiilne alus, mõõtudega 80x80cm (LxS) näiteks betoneeritud alus või killustiku padjal aluskivi,
    • Soojuspumba tagune sein viimistletud soovitud valmiduseni.
  • Soovitused
    • Elektriliini lõppudes kus on probleeme elektripinge kõikumistega, paigaldada elektrikilpi liigpingepiirik, et kaitsta soojuspumba elektroonikat;
    • Freoonitorustiku paigaldamisel konstruktisoonidesse, planeerida paigaldus juba varases ehitusstaadiumis.

Miks usaldada õhksoojuspumba paigaldus meile?

Õhksoojuspumba paigalduse puhul on tähtis, et seda teostaksid oma ala spetsialistid.

Meie töötajad on pädevad ning neil on oma valdkonnas tegutsemiseks kõik nõutavad eeldused. Erinevate tunnistuste ja sertifikaatidega, mis meile on väljastatud, saate tutvuda vajutades siia.

Pakume tasuta nõustamist, vastame meelsasti küsimustele ja leiame koos lahendused probleemidele. Teie kasutuses on meie laialdased teadmised ja oskused. Meil on 15 aastat valdkonna kogemust, mille jooksul oleme paigaldanud üle 5000 õhksoojuspumba ning konditsioneeri.

Kui vajate õhksoojuspumba paigaldust, siis võtke meiega ühendust kirjutades salong@kliimakaubamaja.ee või helistage 59 229 229. Tutvu ka meie soojuspumpade paigalduse hinnakirja ja põhitingimustega.

Mida sisaldab endas Kliimakaubamaja paigalduse teenus?

Õhk-õhk soojuspumba/konditsioneeri standardpaigaldus sisaldab:

  • transporti objektile
  • õhksoojuspumba paigaldust kuni 2,5 m kõrgusele (sise- kui ka välisosa).
  • sise- ja välisosa vahelist ühendustoru ja elektrikaablit kuni 5 m,
  • välisosa seinakinnitust, vibratsioonikaitset, kummipukse ning paigaldust,
  • plastikust katet torudele/juhtmetele (karbik) 2 m, avakatet, kondensatsiooniveevoolikut,
  • ühe (kuni 50 cm paksuse) seina läbimist, v.a armeeritud betoon, maakivi, paas, punane tellis jms (kokkuleppel lisatasu eest),
  • elektertoidet: sise- või välisosa ligiduses kuni 2,5 m kaugusel,
  • seadme käivitamist ja puldi tutvustamist,
  • kulumaterjale standardpaigaldusele

 

Lisatasu eest on võimalik tellida:

  • välisosa maaraam,
  • kiviplaat välisosa alla,
  • liivapadi kiviplaadi alla
  • pikem torustik ja karbik
  • elektritoite toomine seadmeni elektrikilbist
  • elektrikilpi automaadi paigaldus ja kaabli vedu seadmeni,
  • tõstuki kasutamine (kokkuleppel kuna sõltub piirkonnast ja tõstukirendi pakkujast),
  • teemantpuurimine – armeeritud betoon, maakivi, paas, punane tellis jms (kokkuleppel),

Lisamaterjalide vajaduse ja kulu selgitab välja paigaldaja koostöös tellijaga. Reeglina võib arvestada lisakulu 30€ lisameetri kohta.

Kõikidele tehtud töödele anname 100% garantii

Võta meiega ühendust kirjutades salong@kliimakaubamaja.ee või helistage 59 229 229.

TASUTA PAKKUMINE