Õhukuivatid
ÕHUKUIVATI TÖÖPÕHIMÕTE: MILLEST SÕLTUB EFEKTIIVSUS?
Õhu kuivatamine on protsess, mis on seotud liigse niiskuse eemaldamisega õhust ja ruumis vajalike niiskuseomaduste säilitamisega. Seda protsessi kasutatakse nii tootmiseks mõeldud ruumides (meditsiin, toiduainetööstus, farmaatsiatööstus, materjalide ja valmistoodete ladustamine) kui ka igapäevaelus, näiteks garaažide, keldrite või basseiniruumide kuivatamiseks.
Protsessi peamine osaleja on seade, mida nimetatakse õhukuivatiks, mille valimisel tuleks arvestada õhukuivatuse objekti paljude parameetrite ja omadustega. Sellisel juhul sõltub seadme maksimaalne efektiivsus paigaldatud õhukuivati tüübist.
Vastavalt õhust niiskuse eemaldamise meetodile on kolm peamist õhukuivatitüüpi:
- Assimilatsioonkuivati
- Kondensatsioonkuivati
- Adsorptsioonkuivati
ASSIMILATSIOONI TÜÜBI ÕHUKUIVATID: PÕHJENDAMATA KULUD
Assimilatsiooni õhukuivati tööpõhimõte põhineb sooja õhu võimel sisaldada rohkem veeauru kui külm õhk. Lihtne näide selle toimimisest on ventilatsioon, kus niiskusest küllastunud õhk eemaldatakse ruumist sunniviisiliselt ja see asendatakse tänavalt tuleva külma ja kuivama õhuga.
Töökeskkonna parameetrid – temperatuur ja niiskus – omavad suurt mõju assimilatsioonitüüpi õhukuivati tööle. Lisaks ei ole sellise seadme efektiivsus püsiv – see kõigub sõltuvalt aastaajast. Selliste õhukuivatite käitamine pidevalt kõrge õhuniiskuse tingimustes on võimatu. Tänapäeval selliseid seadmeid praktiliselt ei kasutata, kuna need on madala efektiivsusega, madala energiamahukusega ja madala kasuteguriga.
KONDENSATSIOONIKUIVATI: AUTONOOMSUS JA PORTATIIVSUS
Seda tüüpi õhukuivatid töötavad vastavalt konditsioneeri tuntud põhimõttele. Niiskus kondenseerub (settib) pinnale, mille temperatuur jääb alla nn kastepunkti.
Erinevalt konditsioneerist asuvad õhukuivati kondensaator ja aurusti kõrvuti ning soojust ei eemaldata, jättes selle tuppa. Ülejäänud protsess on identne – ventilaator puhub õhku ruumist aurustisse. Aurustit läbiv õhuvool jahtub, saavutades temperatuuri alla “kastepunkti”, ja veeaur kondenseerub. Saadud vesi juhitakse drenaaži kaudu kas veemahutisse või väljapoole ja “kuiv” õhk suunatakse kondensaatorisse, kus see soojeneb (tavaliselt paar kraadi kõrgem kui õhukuivati sisselaskeava juures) ja suunatakse tagasi tuppa.
Seda tüüpi õhukuivatite paigaldamise eelised hõlmavad järgmist:
- Autonoomsus. Hügromeetri ja õhukuivati kombineeritud kasutamine võimaldab süsteemselt säilitada ruumi vajalikku niiskusetaset ilma teie poolse sekkumiseta.
- Portatiivsus. Sageli pole õhukuivati paigaldamisel vaja teha muud kui ühendada see vooluvõrku.
- Lai valik. Leidub nii põranda mudeleid kui ka seinale kinnitatavaid ja universaalseid mudeleid, mis erinevad üksteisest mõningate omaduste ja hinna poolest.
- Kompaktsus. Väikese võimsusega mudelid on oma mõõtmetelt minimalistlikud ja üldises interjööris peaaegu nähtamatud.
Kondensatsioonkuivatite paigaldamine on mõistlik:
• väikese ruummahuga majapidamisruumides
• basseiniruumides ja veeparkides – st ruumides, kus sisemist atmosfääri iseloomustab kõrge õhuniiskus koos kõrge temperatuuriga.
Kondensatsioonkuivatite efektiivsus langeb, kui langeb ümbritseva õhu temperatuur ning temperatuuril + 10 °C ja madalamal muutub see praktiliselt kasutuks.
ADSORPTSIOONKUIVATI: KUI VÕIMSUS ON TÄHTIS
Adsorptsioonitüüpi õhukuivatite töö põhineb teatud ainete (nn adsorpentide) võimel niiskust imada. Sellise seadme lihtsaim näide on silikageelikott, mida leidub sageli näiteks kingakarpides.
Õhk puhutakse õhukuivatuskambrisse võimsa ventilaatori abil, kus spetsiaalsel klaaskiust alusel on adsorpendiga täidetud adsorptsioonrootor, mis imab niiskust. Struktuurselt on rootor konstrueeritud nii, et see saaks samaaegselt töötada kahe erineva (mitte ristuva) õhuvooluga. Esimene on töödeldud kuiv õhk, mis viiakse tuppa. Teine – kuum (temperatuuriga kuni + 140 °C) puhub õhu adsorpendi sisse, kus see kuivab ja seejärel välja puhutakse. Õhu kuivatamise ja adsorpendi regenereerimise järjepidevuse tagamiseks pöörleb õhukuivatuse rootor pidevalt.
Soov osta adsorptsioonitüüpi õhukuivati tekib kohe pärast selle eelistest teada saamist:
- Temperatuurivahemik on peamine eelis. Seda tüüpi seadmed on efektiivsed mis tahes temperatuuril (-20 °C kuni peaaegu + 40 °C).
- Niiskuse vahemik. Õhukuivati töötab probleemideta nii väga madala (2%) kui ka maksimaalse (100%) õhuniiskuse korral.
- Kuivatamise võimalus ilma eelneva õhujahutuseta.
- Suur jõudlus. Adsorbtsiooniga õhukuivati paigaldamine on võrdselt ratsionaalne nii madalama temperatuuriga ruumides (jääpaleed, külmikud) kui ka kütmata ruumides (puidu, metalli jms laod).
Adsorptsiooniga õhukuivatid, mille maksumus on täielikult õigustatud nende efektiivsusega, kasutatakse tehnoloogiliseks kuivatamiseks keemia-, farmaatsia- ja toiduainetööstuses. Neid seadmeid kasutatakse edukalt muuseumifondides niiskusetaseme kontrollimiseks ja uute hoonete kuivatamiseks.
Samuti on vajalik adsorptsioonitüüpi õhukuivati paigaldamine, et vältida korrosiooni teket teraskonstruktsioonidel, kui on vaja mootorite, sillakonstruktsioonide, turbiinide, pumbajaamade või katelde õhku kuivatada. Nõutava niiskustaseme säilitamine aitab vältida valmistoodete, materjalide ja seadmete, muuseumi ja raamatukogu vara kahjustamist ning tagada basseinide ja veeparkide töö ohutuse.
Kliimakaubamaja tootevalikust leiate nii õhukuivatid, õhuniisutajad, õhupuhastid kui ka kondisioneerid ja laia valiku kliimaseadmeid.